Kto by ešte veril slovenskému politikovi

Autor: Ivan Brožík | 13.11.2011 o 12:20 | (upravené 13.11.2011 o 13:37) Karma článku: 4,90 | Prečítané:  1161x

Napísať, že politici klamú, je iba opakovaním starého a nezaujímavého klišé. Pohrať sa však trošku s kalkulačkou, s dôveryhodnými podkladmi z dôveryhodného zdroja, precvičiť si trošku percentá a potom oznámiť – tento klame viac a tento menej, to už je iná vec. Ľudovo povedané – pozrel som sa na to, aký je matematický vzťah medzi „otvorením úst“ politika a pravdivosťou toho, čo z nej „vylezie“ . A platí to aj pre politické strany ako také.

ilustr. foto.ilustr. foto.autor blogu

 

Za zdroj podkladov som zvolil portál, ktorý  zaznamenáva pravdivosť výrokov politikov a ktorému aj týmto ďakujem za prácu, ktorú odvádza v prospech voličov. V časti „štatistiky“ má tento portál zaujímavé grafy. Sú odrazom frekvencie výrokov politických strán v otvorených médiách a tiež výrokov jednotlivých politikov týchto strán. Teraz však už čo najmenej omáčky a ideme sa hrať s číslami.

 

Kategória – najukecanejšie politické strany/politici:

 

  1. SMER-SD 1540 výrokov            Robert Fico 498

Podiel vodcu strany na počte ňou prezentovaných mediálnych výrokov: 32,34. Robert Fico teda vyslovil približne každý tretí výrok, ktorý médiá (sledované portálom), zaznamenali z ponuky výrokov strany SMER-SD.

 

 

2. SDKÚ-DS 534 výrokov             Ivan Mikloš 206

  Zaujímavosťou je, že portál nesledoval výroky Mikuláša Dzurindu, ktorý má vďka tomu absolútne alibi pre ďalšiu časť blogu – podiel pravdivých výrokov na výrokoch nepravdivých či neoveriteľných, alebo na zavádzaní. No a samotný podpredseda strany Ivan Mikloš podľa tejto štatistiky nevyslovil ani len polovicu (38,57) vyjadrení SDKÚ-DS v sledovaných médiách.

   

  3. KDH 489 výrokov                      Ján Figeľ 138

Predseda KDH tak svoje hnutie v mediálnych výrokoch reprezentoval v podiele 28,22 percenta.

   

  4. SaS 470 výrokov                                  Richard Sulík 274

Predseda liberálov Richard Sulík za svoju stranu prehovoril v jej sledovaných výrokoch v 58,29       percentnom podiele

 

5. MOST-HÍD 360 výrokov                         Béla Bugár 181

Béla Bugár má druhý najvyšší podiel na výrokoch, ktoré médiá zaznamenali zo strany jeho strany MOST-HÍD – 50,28.

 

 

Zhrnutie – z mne neznámych príčin portál, z ktorého som predchádzajúcu štatistiku vyrátal, nesledoval výroky Mikuláša Dzurindu. Ak ich však sledoval ( a ja sa tým ospravedlňujem), potom sa dá konštatovať, že vodca SDKÚ – DS sa za svoju stranu takmer nevyjadruje, mediálne ju na verejnosti prezentujú jeho podpredsedovia. Pre voliča by to mohol byť jeden z podkladov, na základe ktorého si bude vyberať vo voľbách toho „svojho“ politika.

 

Najmenej po Mikulášovi Dzurindovi v médiách prezentuje svoje KDH Ján Figeľ. Pre médiá je zrejme zaujímavejší Pavol Hrušovský a Daniel Lipšic, ale podkladové údaje k vytvoreniu štatistiky o týchto pánoch nemá autor blogu k dispozícii.

 

Robert Fico za SMER – SD podľa dostupnej štatistiky prenecháva takmer dve tretiny výrokov za svoju stranu kolegom podpredsedom.

 

Na štvrtej priečke rebríka stúpajúceho záujmu médií (od základne) sa ocitol podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš. V dostupných údajoch prakticky výhradne zastupuje mediálne výstupy strany SDKÚ-DS. Do štatistiky však nie sú zaradené vyjadrenia Ivety Radičovej, pretože z mediálneho pohľadu ide viac o výroky ministerského predsedu, ako funkcionára strany.

 

Záujmy svojej strany viac ako v polovičnom zastúpení či v každom druhom mediálnom vyjadrení verbálne obhajuje Richard Sulík a Béla Bugár.

 

Výhercom – zástavníkom v zmysle percentuálneho počtu vyjadrení za svoju stranu (MOST-HÍD) je Richard Sulík.

 

 

Ak doterajšia hra s číslami mohla byť oprávnene nie až taká zaujímavá, poďme sa pozrieť na oveľa zaujímavejšie percentá a podiely. Opäť vychádzajú z grafu na portáli www.demagog.sk. V takejto podobe ich však doteraz nikto nepublikoval. Ide o percentá pravdivosti výrokov politických strán. Pravdivosť je vyjadrená jedným číselným údajom – percentom celku.

 

SMER    52,00

SDKÚ    59,22

MOST    61,32

SaS       64,36

KDH      65,21

 

Pre férovosť, percento vyjadruje iba pravdivosť výrokov. Naopak, zvyšná, na prvý pohľad nepravdivá časť, je zložená z výrokov neoveriteľných, zavádzania a samotnej nepravdy. Napriek tomu, nie jednoznačne pravdivý je takmer každý druhý výrok našich politikov. Bez ohľadu na to, či sú napravo, v strede, alebo naľavo.

Takže nie je to vlastne až taká fráza, že slovenským politikom sa nedá veriť. Presnejšie, dá sa im veriť tak z polovice, inak povedané, každé druhé slovo. To je dosť málo na to, aby som niekomu z nich dal môj hlas.

 

Nuž a teraz ešte jedna otázka – podľa akého kľúča médiá oslovujú a vyberajú politikov? Vzhľadom na predchádzajúce štatistiky, napríklad, ak porovnávam parlamentný SMER s parlamentným KDH alebo SaS – je to výrazne neobjektívny nepomer počtu vyjadrení. Inak povedané – manipulácia s občanom. To však je iná, tiež len zdanlivo "klišé" téma.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?