Kto by ešte veril slovenskému politikovi

Autor: Ivan Brožík | 13.11.2011 o 12:20 | (upravené 13.11.2011 o 13:37) Karma článku: 4,90 | Prečítané:  1151x

Napísať, že politici klamú, je iba opakovaním starého a nezaujímavého klišé. Pohrať sa však trošku s kalkulačkou, s dôveryhodnými podkladmi z dôveryhodného zdroja, precvičiť si trošku percentá a potom oznámiť – tento klame viac a tento menej, to už je iná vec. Ľudovo povedané – pozrel som sa na to, aký je matematický vzťah medzi „otvorením úst“ politika a pravdivosťou toho, čo z nej „vylezie“ . A platí to aj pre politické strany ako také.

ilustr. foto.ilustr. foto.autor blogu

 

Za zdroj podkladov som zvolil portál, ktorý  zaznamenáva pravdivosť výrokov politikov a ktorému aj týmto ďakujem za prácu, ktorú odvádza v prospech voličov. V časti „štatistiky“ má tento portál zaujímavé grafy. Sú odrazom frekvencie výrokov politických strán v otvorených médiách a tiež výrokov jednotlivých politikov týchto strán. Teraz však už čo najmenej omáčky a ideme sa hrať s číslami.

 

Kategória – najukecanejšie politické strany/politici:

 

  1. SMER-SD 1540 výrokov            Robert Fico 498

Podiel vodcu strany na počte ňou prezentovaných mediálnych výrokov: 32,34. Robert Fico teda vyslovil približne každý tretí výrok, ktorý médiá (sledované portálom), zaznamenali z ponuky výrokov strany SMER-SD.

 

 

2. SDKÚ-DS 534 výrokov             Ivan Mikloš 206

  Zaujímavosťou je, že portál nesledoval výroky Mikuláša Dzurindu, ktorý má vďka tomu absolútne alibi pre ďalšiu časť blogu – podiel pravdivých výrokov na výrokoch nepravdivých či neoveriteľných, alebo na zavádzaní. No a samotný podpredseda strany Ivan Mikloš podľa tejto štatistiky nevyslovil ani len polovicu (38,57) vyjadrení SDKÚ-DS v sledovaných médiách.

   

  3. KDH 489 výrokov                      Ján Figeľ 138

Predseda KDH tak svoje hnutie v mediálnych výrokoch reprezentoval v podiele 28,22 percenta.

   

  4. SaS 470 výrokov                                  Richard Sulík 274

Predseda liberálov Richard Sulík za svoju stranu prehovoril v jej sledovaných výrokoch v 58,29       percentnom podiele

 

5. MOST-HÍD 360 výrokov                         Béla Bugár 181

Béla Bugár má druhý najvyšší podiel na výrokoch, ktoré médiá zaznamenali zo strany jeho strany MOST-HÍD – 50,28.

 

 

Zhrnutie – z mne neznámych príčin portál, z ktorého som predchádzajúcu štatistiku vyrátal, nesledoval výroky Mikuláša Dzurindu. Ak ich však sledoval ( a ja sa tým ospravedlňujem), potom sa dá konštatovať, že vodca SDKÚ – DS sa za svoju stranu takmer nevyjadruje, mediálne ju na verejnosti prezentujú jeho podpredsedovia. Pre voliča by to mohol byť jeden z podkladov, na základe ktorého si bude vyberať vo voľbách toho „svojho“ politika.

 

Najmenej po Mikulášovi Dzurindovi v médiách prezentuje svoje KDH Ján Figeľ. Pre médiá je zrejme zaujímavejší Pavol Hrušovský a Daniel Lipšic, ale podkladové údaje k vytvoreniu štatistiky o týchto pánoch nemá autor blogu k dispozícii.

 

Robert Fico za SMER – SD podľa dostupnej štatistiky prenecháva takmer dve tretiny výrokov za svoju stranu kolegom podpredsedom.

 

Na štvrtej priečke rebríka stúpajúceho záujmu médií (od základne) sa ocitol podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš. V dostupných údajoch prakticky výhradne zastupuje mediálne výstupy strany SDKÚ-DS. Do štatistiky však nie sú zaradené vyjadrenia Ivety Radičovej, pretože z mediálneho pohľadu ide viac o výroky ministerského predsedu, ako funkcionára strany.

 

Záujmy svojej strany viac ako v polovičnom zastúpení či v každom druhom mediálnom vyjadrení verbálne obhajuje Richard Sulík a Béla Bugár.

 

Výhercom – zástavníkom v zmysle percentuálneho počtu vyjadrení za svoju stranu (MOST-HÍD) je Richard Sulík.

 

 

Ak doterajšia hra s číslami mohla byť oprávnene nie až taká zaujímavá, poďme sa pozrieť na oveľa zaujímavejšie percentá a podiely. Opäť vychádzajú z grafu na portáli www.demagog.sk. V takejto podobe ich však doteraz nikto nepublikoval. Ide o percentá pravdivosti výrokov politických strán. Pravdivosť je vyjadrená jedným číselným údajom – percentom celku.

 

SMER    52,00

SDKÚ    59,22

MOST    61,32

SaS       64,36

KDH      65,21

 

Pre férovosť, percento vyjadruje iba pravdivosť výrokov. Naopak, zvyšná, na prvý pohľad nepravdivá časť, je zložená z výrokov neoveriteľných, zavádzania a samotnej nepravdy. Napriek tomu, nie jednoznačne pravdivý je takmer každý druhý výrok našich politikov. Bez ohľadu na to, či sú napravo, v strede, alebo naľavo.

Takže nie je to vlastne až taká fráza, že slovenským politikom sa nedá veriť. Presnejšie, dá sa im veriť tak z polovice, inak povedané, každé druhé slovo. To je dosť málo na to, aby som niekomu z nich dal môj hlas.

 

Nuž a teraz ešte jedna otázka – podľa akého kľúča médiá oslovujú a vyberajú politikov? Vzhľadom na predchádzajúce štatistiky, napríklad, ak porovnávam parlamentný SMER s parlamentným KDH alebo SaS – je to výrazne neobjektívny nepomer počtu vyjadrení. Inak povedané – manipulácia s občanom. To však je iná, tiež len zdanlivo "klišé" téma.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

KOMENTÁRE

Plot bol jeho nápad, nie Orbánov. Dnes má dom kúsok od pletiva

Ako sme sa nestretli so starostom Ásotthalomu.


Už ste čítali?